Haber

Taliban, kız çocuklarının eğitim hakkını savunan profesörü tutukladı

Bedava kitap dağıtırken tutuklanan Prof. Mashal’ın adı, Taliban’ın kızların üniversite ve ortaokullarda okumasını yasaklamasını protesto etmek için canlı yayında diplomalarını yırtmasıyla ortaya çıktı.

37 yaşındaki akademisyen, Taliban’ın saldırısına uğradı. “provokatif eylemler”yapmakla suçladı.

Bilgi ve Kültür Bakanlığı’ndan Taliban yetkilisi Abdul Hak Hammad, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Meşal’in gazetecileri bir ana yol üzerinde toplayarak kaos yaratmakla suçlandığını söyledi.

Görgü tanıkları, profesörün tutuklandığı sırada Taliban güçleri tarafından tokatlandığını ve yumruklandığını söyledi. Ancak Abdul Hak Hammad, profesöre gözaltında düzgün davranıldığını savundu.

Eski bir gazeteci olan Prof. Mashal, Kabil’de gazetecilik, mühendislik ve bilgisayar mühendisliği eğitimi veren özel bir üniversiteyi yönetiyordu. Üniversite öğrencilerinin 450’si de kızmıştı.

prof. Mashal, Taliban’ın kız öğrencilerin bir sonraki duyuruya kadar üniversiteye gidemeyeceğini açıkladığı Aralık ayında okulunu tamamen kapattı. “Eğitim herkese ya da hiç kimseye verilmez”dedi.

Hayatına mal olsa da bu konuda sessiz kalmayacağını söyleyen Prof. Mashal, sonrasında çok sayıda tehdit aldı. Buna rağmen, neredeyse her gün Afgan medyasıyla konuştu ve kitaplarını, onları almaya cesaret eden herkese gezdirerek ücretsiz olarak dağıttı.

prof. Mashal geçen ay BBC’ye söyledi “Tek gücüm kalemim, beni öldürseler de parçalasalar da susmayacağım”dedi.

KAYNAK: BBC İNGİLİZCE

terme-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu