Haber

Scholz: Putin Almanya’yı tehdit etmedi

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşın ortasında 11 ay geçti.

Her iki taraftan da ağır kayıplar verilen savaş, şiddetini artırarak devam ediyor.

Avrupa ülkeleri ve ABD, Ukrayna’ya silah yardımını sürdürüyor.

Son olarak Almanya’nın Leopard 2 tanklarını göndereceğini açıklaması Rusya’dan tepki gördü.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Bild am Sonntag gazetesine verdiği röportajda, Ukrayna’nın kendini savunabilmesi için Müttefiklere ana muharebe tankları verdiklerini belirtti.

Scholz, Ukrayna’ya yaptıkları her silah tedarikini başta ABD olmak üzere müttefiklerle yakın bir uyum içinde dikkatle değerlendirdiklerini vurgulayarak, şöyle konuştu: “Birlikte çalışmak savaşın tırmanmasını engelliyor.” söz konusu.

Başbakan Scholz, “Putin, Alman tanklarının Rusya’yı yeniden tehdit ettiğini iddia ediyor. Leopard 2 tanklarının (Ukrayna’ya) teslim edilmesi Almanya için tehlikeyi artırır mı?”formdaki soruya Putin’in Ukrayna’ya yönelik saldırısını haklı çıkarmak için kullandığı bu sözler, akıl almaz tarihsel karşılaştırmaların ortasındadır.”cevabı verdi.

Bu savaşın hiçbir şekilde meşrulaştırılamayacağının altını çizen Scholz, şöyle konuştu: “Rusya, Ukrayna’ya karşı acımasız bir savaş yürütüyor.”dedi.

“Putin ne beni ne de Almanya’yı tehdit etti”

Scholz, eski İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın Putin’e Putin’in kendisini telefonla tehdit ettiğini söylediğini hatırlattı. “Putin sana da mı böyle bir şey söyledi?” Ssorusuna şu yanıtı verdi:

Hayır, Putin beni veya Almanya’yı tehdit etmedi. Telefon görüşmelerimizde Ukrayna’daki savaşa çok farklı bakış açılarımız çok net bir şekilde ortaya çıkıyor. Putin’e, savaştan yalnızca Rusya’nın sorumlu olduğunu açıkça belirtiyorum.

“Batı’nın sağladığı silahların sadece Ukrayna topraklarında kullanılacağına dair Zelenskiy ile bir anlaşma var”

Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky ile Batı’nın sağladığı silahların sadece Ukrayna topraklarında kullanılacağı ve Rusya’nın kendi topraklarında saldırıya uğramayacağına dair bir anlaşma olup olmadığı sorusu üzerine Scholz, şöyle konuştu: “Bu noktada anlaşma var.”sözünü kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu