Haber

Papa ile Ürdün Kralından Kudüs’te kutsal yerlerde statükonun korunması vurgusu

Katoliklerin manevî başkanı ve Vatikan Devlet Lideri Papa Franciscus ile Ürdün Hükümdarı 2. Abdullah, Kudüs’te kutsal yerlerde statükonun korunmasına devam edilmesi gerekliliğini vurguladı.

Vatikan’daki Apostolik Saray’da gerçekleşen görüşme sonrası Vatikan’dan yapılan açıklamada, Papa ile Ürdün Kralı’nın görüşmesinde iki ülke arasındaki ilişkilerin ele aldığı, dinlerarası diyaloğu geliştirme ihtiyacına atıfta bulunulduğu ve Ürdün’deki Katolik Kilisesi’nin misyonunu özgürce yerine getirmesinin üzerinde durulduğu belirtildi.

Açıklamada, “Görüşmede son olarak Filistin sorunu ve mülteciler konusuna değinilerek Orta Doğu’da istikrar ve barışın teşvik edilmesinin ehemmiyetinin altı çizilirken, bölgedeki Hristiyan varlığının korunması ve teşvik edilmesi muhtaçlığı yinelendi. Bu kapsamda, karşılıklı hürmet ve diyaloğun geliştirildiği bir buluşma yeri ve barış içinde bir ortada yaşamanın sembolü olan Kudüs’teki kutsal yerlerde statükonun korunmasına devam edilmesi gereği vurgulandı.” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, Ürdün Kralı 2. Abdullah’ın, Papa’nın ardından Vatikan Devlet Sekreteri (Başbakan) Kardinal Pietro Parolin ve Vatikan Devletler ve Uluslararası Kuruluşlarla İlişkiler Sekreteri (Dışişleri Bakanlığı) Başpiskopos Paul Richard Gallagher ile de birer görüşme yaptığı belirtildi.

Vatikan’a yakın basın yayın organları da Papa Franciscus’un Papa seçildiği 2013’ten bu yana Ürdün Hükümdarı 2. Abdullah ile 4. kere bir ortaya geldiğini, bugünkü son görüşmenin 25 dakika sürdüğünü yazdı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu