Ekonomi

OSB Sayısı ve İstihdam Arttı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, “Son 20 yılda 191 olan OSB sayısını 354’e çıkardık. Bugün OSB’siz il kalmadı. 48 bin hektar olan OSB’lerin alanı 113 bin hektara ulaştı. İstihdam 6 kat artarak 415 binden 2,5 milyonun üzerine çıktı.”

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, Organize Sanayi Bölgeleri Yüksek Teşkilatı (OSBÜK) Genişletilmiş İdare Meclisi Toplantısı, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır’ın katılımıyla Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nde (TOBB) gerçekleştirildi. Bakan Kacır, 60 yıldır başarıyla yürütülen OSB uygulamasının yıllar içinde ülke kalkınmasına katkı sağladığını söyledi. Sanayinin gayri safi yurtiçi hasıla (GSYİH) içindeki payının geçen yıl yüzde 27,1 ile son 20 yılın en yüksek seviyesine ulaştığını ve imalat sanayi ihracatının 240 milyar doları aşarak Cumhuriyet tarihi rekorunu kırdığını hatırlatan Kacır, OSB’lerin ‘Türkiye’nin Yüzyılı’ vizyonuna ve ‘Milli Teknoloji Hamlesi’ne büyük katkılar sağlayacağına inandığını ifade etti.

‘OSB’LERİN REKABET GÜCÜNÜ ARTIRACAĞIZ’ Türkiye’nin küresel pazarda daha fazla söz sahibi olması ve küresel üretim üssü statüsünü güçlendirmesi için sanayiciye dünya standartlarında bir yatırım ortamı sunmaya çalıştıklarını belirten Kacır, “OSB’ler, ülkemizin ihracat, üretim, istihdam ve yatırım açısından büyümesinin anahtarı haline geldi. Son 20 yılda OSB sayısını 191’den 354 bin hektara çıkardık. İstihdam 6 kat artarak 415 binden 2,5 milyonun üzerine çıktı. Mevcut tüm parsellerin üretimiyle birlikte bu rakamın 3,5 milyona ulaşmasını bekliyoruz. Geçen yıl 21 yeni OSB ile yıllık bazda en fazla OSB kurduk ve bugüne kadar yaklaşık 2.1 milyar lira harcayarak en fazla ödeneği yaptık” dedi.

Kacır, sanayicinin getirdiği yüklere kalıcı çözümler bulmak, OSB’lerin iş süreçlerini hızlandırmak ve rekabet güçlerini korumak amacıyla bu yıl OSB Kanunu’nda önemli değişikliklere gittiklerini anlattı. Kacır, 2053 net sıfır emisyon hedefi doğrultusunda Yeşil OSB tanımını mevzuata getirdiklerini belirterek, bu OSB projelerinin Bakanlık tarafından kredilendirilmesine ve öncelikli olarak değerlenmesine olanak sağladıklarını söyledi. OSB’lerin ‘Yeşil OSB’ye dönüşümünü hızlandırmak için Dünya Bankası’ndan 300 milyon dolarlık finansman sağladıklarını hatırlatan Kacır, “Bu finansman modeli ile OSB’lerin verimliliğini, çevresel sürdürülebilirliğini ve rekabet gücünü artıracağız. Avrupa Yeşil Anlaşması’nın sanayicilerimiz üzerindeki olası etkilerini en aza indireceğiz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu