Teknoloji

Kuraklığın Nedeni Belli Oldu: ChatGPT Her Sohbette Yarım Litre Su ‘İçiyor’!

2023 yılı ile birlikte başta teknoloji olmak üzere bölümün ana konusu haline gelen yapay zeka ile ilgili ilginç gelişmeler ve haberler gelmeye devam ediyor. Son olarak OpenAI tarafından geliştirilen ünlü sohbet robotu ChatGPT’nin tahmin edilenden çok daha fazla su tükettiği ortaya çıktı. Detaylar haberde.

Geçtiğimiz ayların en bilinen yapay zeka aracı ChatGPT üzerine yapılan ilginç bir araştırma, başarılı chatbot’un devasa su tüketimini gözler önüne serdi.

Öyle ki yapay zeka aracının her 20-50 soru-cevap görüşmesinde 500 ml su içtiği iddia ediliyor. ChatGPT’nin gerçek bir insan gibi su içemeyeceğini hepimiz biliyoruz ama tüketilen su tam olarak nereye gidiyor?

Aslında OpenAI’nin San Francisco’daki veri merkezlerini ChatGPT’nin ofisi olarak görebiliriz. Yeri geldiğinde internetteki hemen hemen tüm bilgileri kullanan ChatGPT için bu veri merkezinin çok büyük ve güçlü donanımlara sahip harika bilgisayarlarla donatıldığını da söylemek mümkün.

Bu durumda, bu tip cihazlarda ısınma sorunu basitçe kaçınılmaz hale gelir. OpenAI, yapay zeka sisteminin daha kolay ve hızlı soğutulması için fanlar veya klimalar yerine sıvı soğutma araçlarını tercih ediyor.

Ancak bu durum büyük miktarda su tüketimine neden olur. Araştırmalar, bilgi merkezinin sadece soğutma sistemi adına 700 bin litre tatlı suya sahip olduğunu belirtiyor.

Beklenmedik su tüketimi sadece OpenAI için değil. Aynı sistemlere sahip olan Microsoft Bing ve Google Bard, ChatGPT’den aşağı değildir.

Yine ABD’de bulunan ChatGPT rakipleri Google Bard ve Bing’in de büyük miktarlarda su tüketmesi gerekiyor. Öyle ki sadece Microsoft chatbot Bing’i eğitmek adına yaklaşık 700 bin litre su harcıyor. Öte yandan bu üç chatbot’un günde milyonlarca kullanıcı tarafından saatlerce kullanıldığını düşünürsek büyük bir tatlı su tüketimi ile karşı karşıya olduğumuzu söyleyebiliriz.

Ancak yayınlanan yeni raporlar, yapay zeka geliştiricilerinin durumun ciddiyetinin farkında olduğunu gösteriyor. Özellikle Google ve Microsoft, veri merkezlerinde kullandıkları su miktarını 2024 yılına kadar yüzde 95 oranında azaltmayı hedefliyor.

Peki siz bu bahis hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu